Uncategorized

تب خال / Herpis simplix

تب خال  ( تو خال) Herpis simplix 


آبله ها  دردناکی هستند که  اکثر در لب  و گاه  گاهی هم در داخل  دهن و یا  پوست داخل بینی (غشای مخاطی ) بینی میبرآیند  چون این آبله ها اکثر با سرما خوردگی همراه میباشند  به او  تب خال میگویند 

کمتر کسی میفهمد که  علت تب خال  کشیدن یک  ویروسی  به نام هیرپیس سمپلکس که  باری در طفولیت  قبل از ۵ ساله گی  توسط تماس با شخصی که آن ویروس را در خود داشته  به ما سرایت نموده و برای همیش در وجود ما باقی میماند میباشد. این ویروس که در میان سلول های عصبی ما  برای همیش جاگزین شده  و در آنجا نهفته  میمانند ( از اینرو داکتران به آن عفونت نهفته میگویند )  تا زمانی  که  توسط محرک های مختلف  دو باره فعال شده از طریق همان سلول های عصبی  به طرف  لب یا دهن و بینی خود را میرسانند و به شکل آبله های کوچک و بزرگ بر لب یا بینی میبرآیند.

اولین نشانه تب خال کشیدن سوزش خارش و یا مور مور کردن یا سوزنک زدن محل که در آنجا تب خال میبراید است که بعد از گذشت چند ساعت آبله های عفونی پر از آب  همان تب خال تشکیل میآبند.

 

103866449937

چرا تب خال میکشیم / عوامل کشیدن تب خال
از همه اولتر ضعیف شدن سیستم ایمنی یا دفاعی بدن یکی از عوامل  کشیدن تب خال میباشد  

تب و سرماه خورده گی و ریزش که این هم به نوبه خو سیستم دفاعی وجود را ضعیف میسازد

دل بد کردن از چیزی به اصطلاح چیزی سر انسان بد خوردن   

قرار گرفتن تحت اشعه های داغ آفتاب خصوصی در کوه ها و در کنار دریا
تحریک های میخانیکی بیرونی مثلا درمان دندان پیش داکتر دندان
سترس یا فشار های زیاد روزمره
مریضی ماهوار

هورمون ها

هوای بسیار سرد

خسته گی از انداره زیاد
 بعد از یک عملیات که سیستم دفاعی وجود ضعیف میباشد

تداوی و کمک اولیه
مهمترین حرف دردرمان نمودن  تب خال این است که درهمان آغاز احساس نمودن سوزش و خارش یا سرخی در لب عاجل دست به کار شوید چون ویروس ها درآغازبه گونه سریع و تیز میتوانند خود را افزایش بدهند.از همان لحظات اول باید از ملم های که  مواد تشکیلی شان  مواد های ضد ویروسی است مانند اسیکلوویر* aciclovir که رشد ویروس ها را مانع میشوند استفاده شود این ملم ها در ممالک مختلف با نام های مختلف فروخته میشوند برای شما مهم خواهد بود تا نام مواد تشکیلی ملم را بشناسید و وقتی در دواخانه مراجعه میکنید نام مواد تشکیلی دوا را ذکر کنید  مثلا درکشور آلمان این  ملم ها  تحت نام زیویراکس  zovirax فروخته میشود که  دارای مواد تشکیلی اسیکلوویر میباشد .

همچنان ملم های با مواد تشکیلی چون  سنکzink ( مس درمانی  يا  نمک روی)  برای خشک نمودن تب خال موثر بوده و برای آنهای که دوا های گیاهی را ترجیع میدهند ازملم های با عصاره گیاهی باد رنجبویه  * Melissa  officinalis میتواندد استفاده نمایند. برعلاوه  تقویت نمودن سیستم دفاعی توسط خواب درست و اجتناب از  سترس، غذا سالم  و درست، گرفتن  تابلیت سنک و یا ویتامین های دیگر نیز خیلی موثر است .

از دارو های خانه گی

 کریم دندان  اکثر آنها در مواد تشکیلی خود سنک*zink  دارند و یکی ازخاصیت های سنک خشک کردن و جذب نمودن آب تب خال است . همین که متوجه شدین که تب خال میکشین و در خانه ملم ضد تب خال  ندارید عاجل مقداری کریم دندان درهمان قسمت سرخ شده لب بزنید اما  فراموش نکنید که کریم دندان مقدار بسیار کم سنک  در ترکیب خود دارد و صرف در همان آغاز کمک میکند بعدا باید از ملم های ضد ویروس استفاده شود .برعلاوه در تحقیقات تازه گفته میشود که تاثیر مفید ندارد اما شخصی  برای من کمک نموده .

عسل  به خاطر خاصیت ضد التهابی که دارد مقداری با انگشت به روی تب خال بمالید 

توته یخ  بروی تب خال گذاشتن در آغاز خیلی موثر است چون یخ  خاصیت پیشگیری کننده دارد ومانع زیاد شدن ویروس  میشود 

الکول  چون اثر ضد عفونی کننده دارد و همچنان  خارش و سوزش را کم میسازد

چای سیاه دارای تانین بوده که  این مواد خواص ضد عفونی و ضد ویروسی  دارد و میتواند از بزرگ شدن تب خال جلوگیری نماید  پس از دم نمودن چای  پاکت چای را بگذارید کمی سرد شود و بعد برای چند دقیقه آن را بروی تب خال بگذارید

سیر همچنان خاصیت ضد ویروسی و باکتری دارد در شروع وقتی تب خال تازه برآمده باشد یک توته سیر را با سوزن سوراخ سوراخ نموده  بروی تب خال بگذارید .

اما قسمی که گفته شد این دارو های خانه گی صرف برای مدت کوتاه و در آغاز مفید بوده  و اگر تب خال با وجود این  دستورات بزرگ شد باید از ملم های ضد تب خال استفاده شود

نکات مهم

از دست زدن به تب خال خود اجتنالب ورزید و اگر باری هم دست تان به تب خال تان  خورد بلافاصله دست های را با صابون  بشورید . کوشش کنید تا جایی که امکان دارد هنگام که تب خال دارید چشم ها را نمالید . 

ملم های ضد تب خال را قسمی استفاده کنید که نوک ملم با تب خال تماس نگیرد ملم را با انگشت های تازه شسته شده  و پاک به تب خال برنید و بعد از ملم زدن دست ها را بشورید.

در دواخانه ها یک نوع پلاستر*compeed patches های هم برای درمان  تب خال وجود دارد که خیلی موثر هستن چون  آنها آب تب خال را جذب نموده از بزرک شدن تب خال جلوگیری مینمآیند وتب خال  را خشک میکنند .
مواظب باشید تا عفونت از طریق انگشتان دست یا مالیدن ملم ها و یا لیسیدن لب به قسمت های سالم لب منتقل نشود.

بر علاوه استفاده از لبسرین های  مخصوص  ضد اشعات آفتاب  با فاکتور بلند نیز موثر است 

اما قسمی که گفته شد این دارو های خانه گی صرف برای مدت کوتاه و در آغاز مفید بوده  و اگر تب خال با وجود این  دستورات بزرگ شد باید از ملم های ضد تب خال استفاده شود .

أگر تب خال در طرف چند روز خوب نشد و بر عکس زیاد هم شد و به دیگر قسمت ها سرایت کرد حتمی نزد داکتر  مراجعه شود.

کوشش کنید که  اشخاص اطراف تان را از سرایت تب خال محافظت کنید مثلا  هنگام که تب خال دارید نگذارید کسی دیگر از دستمال روی دستمال های  بینی برس دندان  لبسرین قاشق و پنجه و یا گیلاس تان استفاده کند و همچتان از بوسیدن و روی ماچی خود داری کنید . اگر یک تب خال درمان نشود مرحله جور شدن آن  تا چهارده روز دوام میکند اما با درمان نمودن تب خال بیشتر از ۳تا ۴ روز دوام نمیکند.

(Visited 612 times, 1 visits today)

Comments

comments

Show More

Related Articles

Close
%d Bloggern gefällt das: