Uncategorized

درد های عادت ماهوار / PMS

PMSfrau-mit-regelschmerzen
برای بسیاری از دختران و زنان هنگام عادت ماهوار درد های شدید در قسمت تحتانی شکم و کمر که چند روز و گاه هم یک هفته قبل از عادت ماهوار شروع میشوند یک حرف حتمی شده.بعضی دختران هنگام مریضی ماهوار بر علاوه دلدردی از سر دردی شدید، اسهال، دلبدی و استفراغ هم رنج میبرند و بسیاری ها هم خیلی حساس و پرخاشگر میشوند. بعضی اوقات این دردها آنقدر شدید میباشد که حتی بسیاری ها را از پا درآورده آنها روز اول مریضی و یا در جریان چند روز مریضی ماهواربه جا افتیده قدرت پیش بردن زنده گی عادی روزمره را ندارند.

درد های مریضی ماهوار به دو دسته تقسیم شدن
درد های اولیه و درد های ثانویه

درد اولیه : این درد از اولین مریضی ماهوار شروع شده تا آخرین مریضی ماهوار یا رسیدن به مونوپوز (خشک شدن عادت ماهوار ) دوام میکنند علت درد اولیه کدام بیماری جسمی نبوده بلکه هورمون پروستاگلاندین است.
پروستاگلاندین یک هورمون در وجود انسان است که عضلات رحم را هنگام مریضی ماهوار به تشنج وانقباض (باز و بسته شدن) در میاورد و به اصطلاح عامیانه تو و پیچ میدهد تا مخاط یا پوشش داخلی رحم از جدار رحم جدا شده با مقداری خون و تخمه القاح نشده از بدن دفع شوند .
هنگام عادت ماهوار استروژن (هورمون جنسی زنانه) پروستاگلاندین را در رحم منتشرمیسازد همین پروستاگلاندین مسول درد، التهاب، لخته شدن خون و انقباض ماهیچه ها یا عضلات رحم میباشد که منجر به دلدردی های معمولی عادت ماهوار میشود..
اکثر خانم های جوان و لاغر
دختران که درسن خورد مریض ماهوارمیشوند
دخترانی که حداقل یک نفر از فامیل به طور مثال مادر و یا یکی از خواهرن شان از این درد ها داشته باشند
. دختران و خانمان که دوره عادت ماهوار شان بسیار طویل است از درد های اوليه عادت ماهوار رنج میبرد
ناگفته نباید گذاشت که پریشانی های روانی مانند اضطراب یا استرس درد های عادت ماهواررا افزایش می دهد

درد ثانویه: این درد ها معمولا بعد از سن های 30 یا 40 شروع شده که اکثر مریضی های مختلف نسایی مانند اندومتریوز ( ضخیم شدن دیواره‌های عضلات رحم ) پولیپ (رشد غیرطبیعی تومورهای سلیم در جدار اعضای بدن)، التهاب لوله های تخمدان یا روش های جلوگیری از حمل مانند لوپ می تواند علت آن باشد .
علت این درد ها اکثر بیماری های ، نسایی و زایمان میباشد
که باید تداوی شوند
علایم این مریضی ها
آمدن تغییرات در دوره عادت ماهوار، درد های از اندازه زیاد در هنگام مریضی ماهوار، درد داشتن در هنگام مقاربت جنسی، خونریزی های کوچک همیشه گی .
خونریزی های غیر معمولی و طولانی وترشحات تیره رنگ از بدن میباشد که در این صورت باید هرچه زودتربه داکتر مراجعه شود.
.درد های اولیه عادت ماهواررا به ساده گی توسط مسکن ها و داروهای ضد تشنج ، توصیه هاو نسخه قدیمی میتوان درمان نمود . .

مسکنها : به خصوص گروه با مواد تشکیلی غیر استروئیدی و خاصیت ضد التهابی چون ایبوپروفن، پاراستامول و اسپرین دوا های خیلی مناسب برای کاهش درد است.، این داروها تشکیل پروستاگلندین را توقف میدهند .

دوا های ضد تشنج: .دوا های ضد تشنج ضد اسپاسم یا به اصطلاح قولنچ و شخ گرفتن که عضلات را شل و به این صورت درد را کاهش میدهند.
درمان هورمونی : دوا های هورمون دارخصوصی برای زنانی که نمی خواهند باردارشون ،هم در مقابل درد های عادت ماهوار خیلی مفید استن مثلا قرص های ضد بارداری

68977803281

توصیه ها و نسخه های قدیمی

جنبش و حرکت : انقباض های رحم و درد های ناخوشایند و شدید درقسمت پایان شکم هنگام عادت ماهوار نتیجه کاهش جریان خون در رحم هم میباشد . ورزش های ساده مانند یوگا، پیاده روی یا بایسکل سواری گردش خون را تحریک ، رگ های خونی را گسترش داده و عضلات بدن و رحم را شل میسازد. .
مشکوله آب داغ: این یک درمان خانه گی بسیار قدیمی و موثر است. گرمی مشکوله در پایین شکم عضلات را شل و سست نموده و گرفتگی و سپاسم ها را رها میسازد دلدردی شدید را کاهش داده و تحمل پذیرتر میسازد

روش های جلوگیری هورمونی
مثلا قرص های ضد حامله داری و یا لوپ های هورمونی : هورمون های مصنوعی از باسازی زیاد اندومتر پوشش داخلی (غشا مخاطی) رحم در طول دوره ۲۸ روزسکل جلوگیری میناید و به این صورت هنگام عادت ماهوار نیز کمتر غشای مخاطی از رحم جدا و دفع میشود که درد کمتر وجریان خونریزی هم ضعیف تر میباشد .

داروهای گیاهی : گیاهان بسیاری ضد تکلیف های نسایی در طبیعت وجود دارند که میتوان از آنها به شکل جوشانده استفاده نمود مانند زنجفیل
.بومادران  پای شیر پنج‌ انگشت و باد رنجبویه

غذا مناسب مثلا غذا های سرشار از مگنیزیوم و آهن
منیزیم( مگنیزیوم) مانع گرفتگی، سخت شدن و تشنج عضلات تمام بدن شده آنها را سست میسازد
حبوبات و مغزیات چون بادام چهارمغز وپسته دارای منیزیوم هستند
منابع خوب دیگر برای مگنیزیم آرد گندم،آرد جو، لبلبو، سبزی پالک، کیله گشنیز و ریحان میباشند.
خانمان و دختران که هنگام عادت ماهوار خونریزی شدید دارند چون در طول خونریزی آهن زیاد از دست میدهند که این حرف باعث کم خونی خستگی و بیحالی میشود چند روز قبل از شروع شدن عادت ماهوار میوه های سرخ، لبلبو، گوشت ودیگرغذاهای غنی از آهن باید مصرف کنن.

(Visited 8.210 times, 6 visits today)

Comments

comments